Merkez Kütüphane Yararlanma Koşulları

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Kurupelit Kampusunde hizmet vermektedir. Merkez Kütüphane içerisinde bir Network Sistemi mevcut olup, bütün işlemlerde ve hizmetlerde Otomasyona geçilmiş durumdadır.

Kütüphane Kullanıcıları; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Akademik-İdari Personeli, Öğrencileri ve dışarıdan gelen araştırmacılardan oluşmaktadır.

Kütüphane hizmetlerinden yararlanmak için üyelik aranmaz. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Akademik-İdari Personeli, Öğrencileri doğal üye olarak kabul edilirler. Ancak Ödünç Alma Hizmetlerinden yararlanabilmek için "Üniversite Kimlik Kartına" sahip olmak gerekmektedir. (Bilgi için Tel : 3575 Ödünç Verme Servisi)

Üyelerimiz Ödünç Verme Servisinde sunulan hizmetler için (Ödünç Alma, Kitap İadesi, Süre Uzatma, Rezervasyon vb.) Üniversite Kimlik Kartını yanında bulundurmalıdır.

http://libra.omu.edu.tr/ adresinden kullanıcılar ilgilendikleri kitapları rezerve edebilir, ödünç aldıkları kitapları görebilir ve iade süresini uzatabilirler, ayrıca e-posta adreslerinde kendi belirledikleri konularla ilgili yeni eklenen materyalleri güncel bilgi duyurusu hizmetiyle gözden geçirebilirler.

Üyeler yalnız kendilerine ait kimlik kartları ile kitap alabilirler. Başka bir kullanıcının kartı ile işlem yapılmaz.

Kullanıcı türü

Alabileceği Kitap Adedi

Ödünç Verilen Süre

Akademik Personel 7 Adet 90 Gün
İdari Personel 4 Adet 30 Gün
Doktora Öğrencisi 6 Adet 30 Gün
Yüksek Lisans Öğrencisi 5 Adet 30 Gün
Lisans ve Önlisans Öğrencisi 4 Adet 15 Gün


Süresi dolduğu halde iade edilmeyen kitaplara Günlük 25 Kuruş Para Cezası uygulanmaktadır.

Süre uzatma işlemi için http://libra.omu.edu.tr/ linkini tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan LIBRA Kullanıcı Hizmetleri sayfasında  üst menü çubuğunda yer alan  Ödünç Kayıtları bölümüne giriniz, kodunuz kısmına sicil ya da öğrenci numaranızı giriniz.

Üzerinizdeki materyaller görüntülendiğinde, rezerve edilmemiş materyallerin iade tarihi bölümündeki "Süre Uzat" linkini tıkladığınızda iade tarihi uzatılacaktır.

Bu işlemi sadece 3 kez yapabilirsiniz, iade süresini uzatmak istediğiniz materyal rezerve edilmemiş olmalıdır.


 

Üzerinde gecikmiş kitap ya da cezası bulunan kullanıcılar, kitaplarını iade etmeden ve gecikme cezalarını ödemeden yeni kitap ödünç alamazlar.

Danışma Kaynakları (Sözlükler, Ansiklopediler, Atlaslar, vb.), Tezler, Süreli Yayınlar dışındaki tüm materyal belirlenen kurallar çerçevesinde ödünç alınabilir. Ödünç alınamayan materyaller için ücretli fotokopi hizmeti verilmektedir.

 

Önerileriniz ve görüşleriniz için bize yazın →

Bu sayfanın adresi : http://kutuphane.omu.edu.tr/kullanici.htm

 [Merkez Kütüphane Ana Sayfa]